Stokholmo arbitražo sprendimas – konservatorių nemokšiškumo pasekmė 

2016-06-23

2016 m. birželio 23 d., Vilnius. Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) atkreipia dėmesį, kad viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai apie Stokholmo arbitraže pralaimėtą Lietuvos Valstybės ieškinį Rusijos koncernui „Gazprom“, viešojoje erdvėje pasklido nekorektiška politinių oponentų informacija Algirdo Butkevičiaus vyriausybės atžvilgiu. Kritikos strėlės turėtų smigti ne į A. Butkevičiaus, o į paties A. Kubiliaus vyriausybės sprendimus, kurie teisės ekspertų vertinami „nemokšiškais“.

„Konservatoriai turi priminti tikrąją atsakomybę ir nepermetinėti savųjų nuodėmių kitiems. Byla Gazpromui buvo iškelta A. Kubiliaus vyriausybės, tai reiškia, kad bylos reikalavimai bei jų pagrindimai buvo suformuluoti šiai Vyriausybei dar nedalyvaujant. Be to, ir advokatų kontoros, turėjusios surinkti visus įrodymus pagal suformuluotus reikalavimus, buvo atrinktos ankstesnės konservatorių Vyriausybės, tad kaltinti šią vyriausybę yra ne tik nekorektiška, bet ir nepagrįsta,“ – sako Lietuvos ministras primininkas Algirdas Butkevičius.

LSDP primena, kad Lietuvos ir Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ ginčą dėl permokos už Lietuvai tiektas dujas nagrinėjęs Stokholmo arbitražas neįžvelgė Rusijos bendrovės kaltės.
Arbitražo teismas atkreipė dėmesį, kad pasirašyta sutartis buvo per daug abstrakti, kad būtų galima įrodyti konkretų pažeidimą.

LSDP atkreipia dėmesį  į tam tikrus aspektus, kurie, anot teisininkų, nulėmė arbitražo sprendimą nepalankų Lietuvai.  Visų pirma, Lietuvos, kaip valstybės, ieškinys prieš „Gazprom” Stoholmo arbitraže paremtas kompensacijos reikalavimu pagal privatizavimo sutartį, yra unikalus atvejis, nes kiti ginčai Europoje buvo inicijuoti tarp įmonių, o ne valstybių. Antra, kitos šalys bylas kėlė dujų tiekimo sutarčių pagrindu, reikalaujant peržiūrėti kainą. Lietuvos privatizavimo sutarties aplinkybės buvo aiškios ir žinomos jau priimant sprendimą dėl kreipimosi į arbitražą ir nuo to laiko niekas nepasikeitė.

“Norėčiau priminti, kad mūsų vyriausybė įgyvendino III – ąjį energetikos paketą, kuris buvo strateginis šalies tikslas. Be to, pradėjome derybas su „Gazprom”, kurios leido pasiekti ženkliai mažesnę kainą – susiderėta dėl 20 procentų nuolaidos. Dėl šios nuolaidos kasmet sutaupome apie 100 mln. Eurų. Bendra šios nuolaidos nauda Lietuvai yra daugiau, nei 230 mln. EUR. Tarifai buitiniams vartotojams mažėjo sparčiausiai visoje Europos Sąjungoje. Šių metų liepą dujos gyventojams bus net 43 procentais pigesnės, nei 2012 metų viduryje”, – sako Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, pridurdamas, kad  arbitražo ginčo metu vyriausybė sugebėjo ne tik pasiekti nuolaidą, įgyvendinant ir strateginius Lietuvos tikslus, bet ir grąžinti į valstybės rankas Lietuvos dujų valdymą.

Išsamesnė informacija žiniasklaidai:

Irmina Frolova-Milašienė

LSDP informacinis centras

el. paštas: irmina.milasiene@lrs.lt

tel. 8 600 07099

Rekvizitai

Joniškio rajono skyrius
Medžiotojų g. 2, II aukštas,
LT-84124, Joniškis
lsdp@ljoniskis.lt
Tel. 8 679 22992